İnsansız Araçlar Hızla Yayılıyor

1
376

Son zamanlarda, insansız araçların çok konuşulduğu görülmektedir. İnsansız hava aracı, kaptansız gemi bunlardan bazılarıdır. Bilim insanları ve mühendisler, insan olmadan hareket edebilen su, kara ve hava araçları üretmek için kafa kafaya vermiştir. Bu konuda ilerleme kaydedildiğini söylemek mümkündür ancak henüz tam anlamıyla istenen aşamaya gelinememiştir. Bu alanda, özellikle Amerika ve Japonya gibi öncü ülkelerin faaliyet gösterdiği görülmektedir. Söylentilere göre, ilerleyen zamanlarda şoför, kaptan ya da pilot olmaksızın her araç kendi kendine çalışabilecek.

Facebook’un, dünyadaki en ücra köşelere bile internet bağlantısı taşıyabilmek amacıyla bulduğu çözüm olan Aquila İnsansız Hava Aracı son derece ilgi görmüştür. Bu, daha öncesinde Google tarafından helyum dolu balonlarla yapılması öngörülmüş olan projenin bir adım ilerisidir. Açıklamalara göre, Aquila bir kez havalanınca, 3 ay havada kalabiliyor. Yolcu uçaklarından 18 km daha yukarıda olduğundan dolayı, hava koşullarından da etkilenmediği biliniyor.

Kaptanı olmadan hareket eden insansız gemi haberi, Japonya’da konuşulmaktadır. Japonya, şimdi de insansız gemilerin üretimi ile ilgilenmekte ve bu konuda çalışmalar yapmaktadır. Söylentilere göre, Japonya’nın ilerleyen zamanlarda insansız gemiler kullanacağı görülmektedir. Bundaki amaç ise gemilerdeki maliyeti azaltmak ve kârı arttırmaktır. İnsansız bu araçların, 2025 yılında tam manasıyla kullanılabileceği düşünülmektedir. Bu konuda, teknoloji öncüleri ülkeler çalışmalarını sürdürmektedir. Yakın zamanda, insansız araçlar konusunda ciddi ilerlemeler kaydedileceği görülmektedir.

1 Yorum

  1. bu insansız hava araçları teknolojinin ne kadar ileri düzeylere eldiğini gösteriyor.Bundan 10yıl once inamak zordu.Şimdi ise basitde indirgenmiş

Comments are closed.