Fotoğrafçı olarak Güzellikte Güzellik Bulmak

0
324

İlk olarak, inanılmaz güzel yerlerin inanılmaz çekimlerini yapmak kolaydır. Her zaman konularımızla ilgili taze, özgün ya da ilginç şeyler yapabilmemize rağmen, harika bir konum ve harika bir gökyüzü gibi harika bir şey elde etmek zorundasınız.

 

Ama güzel bir şey yaratmak ya da dünyevi güzellik bulmak için mi? Bu, sahip olmak harika bir şey ve fotoğrafçılığa bir bütün olarak yardımcı olacağından gelişmeye değer bir beceri.

En sıradan nesneyi ilginç gösterebilirseniz, çekici konulara veya sahnelere ne kadar daha fazlasını getirebileceğinizi düşünün?

Birçoğunuzun bildiği gibi, görmeyi ya da daha derinlemesine görmeyi öğrenmek, her fotoğrafçının üzerinde olması gereken bir yolculuktur. Ama bu ezici bir görev gibi hissedebilir. Bu meydan okuma yardımcı olacaktır.

 

Sıradan, sözlükte günlük, sıradan veya banal olarak tanımlanır. Yani her gün gördüğünüz ve ilginizi çeken şeyler olabilir – özellikle sokak levhalarını, posterleri soymam, yerdeki tuhaf şeyleri seviyorum. Kendinize sorun, bunu nasıl ilginç hale getirebilirim?

Sadece sıkıcı bir nesne ya da sahne ya da konu olabilir. Kendinize sorun, bunu hayata geçirmek için hangi öğeleri getirebilirim? İlginç ışık, geçmişte yürüyen bir kişi, farklı bir açı ya da sahnenin unsurlarını organize etme şeklim?

Hatta olabilir ve açıkçası burada tanımı biraz gergin, çirkin bir şekilde çirkinleştirerek fotoğraf çekiyorum. Çirkin kabul edilen nesnelerde veya yerlerde güzelliği bulmak büyük bir zorluk!

 

Bir şey, bir çim bıçağı bile olsa, dikkat çeken an, kendi başına gizemli, harika, tarif edilemez muhteşem bir dünya olur. – Henry Miller

Bu meydan okumada iki şey yapmanı öneririm:

1. Gündelik nesnelere / sahnelere güzelliği getirmek için dış unsurları kullanın (ilginç ışık, yağmur, bir insanın gelmesini beklemek gibi)

2. Gündelik nesnelerde doğuştan gelen güzelliği ortaya çıkarmak için çalışın  ve burada gerçekten araştırıyoruz ve konuyu araştırıyoruz. Dokularına, rengine bakıldığında, hangi elementlerden oluştuğu

 

Öncelikle, yeni başlayan biriyseniz veya biraz sıkışık hissediyorsanız, bu sorun size başlangıçta odaklanılacak bir şeyler sunacak ve nasıl göreceğinize dair bir erişim noktası sağlayacaktır.

İkincisi, eğer daha ilerlemiş olursanız, sadece kolay çekime gitmenize değil, ilginç fotoğraflar oluşturmak için daha zor unsurlarla çalışmanıza da neden olabilirsiniz.

Ve ben bu meydan okumayı seviyorum çünkü her gün ve her yerde hayatımızda var olan güzelliği kabul etmemize ve ortaya çıkarmamıza yardımcı oluyor. Bu yüzden, sadece içeriye ya da aşağıya dalış yaparak, yolunuza çıkmanıza yardımcı olacak bazı ipuçları ve örnekler bulacaksınız.

Elemanları yıkmak

İlginç öğeleri aramak, görmek için öğrenme sürecini başlatmanın harika bir yoludur – bu nedenle, bir sahneyi bir bütün olarak fotoğraflamak yerine, ilginç bir öğe bulup oradan fotoğrafınızı oluşturun.

 

Bir sahnede böyle bir işaret gördüğünüzde, genellikle bir sahnenin parçası olarak bakarsınız ve bir bütünün parçası olduğunda çok da ilginç değildir. Ama onu bağlı olduğu şeyden çıkardığınızda büyüleyici hale gelir.

Işığı kullanarak

Fotoğrafçılar olarak, ışık tanrılardan hediyemizdir. İlginç bir ışık, her şeyi yapabilir – kelimenin tam anlamıyla – harika bir şey. Ayrıca sert, çirkin veya pürüzlü bir şeyi kontrast oluşturan gölgeler oluşturmak için nasıl sert ışık kullanabileceğinizi de seviyorum. Burası gibi.

 

Ya da burada, daha yumuşak bir şekilde, yumuşak mavi şafak ışığında yıkanmış bu kırık eviniz var, dokular görünmek ve oldukça şehvetli hissettirmek. Fotoğraf bu ışık olmadan hiç de ilginç olmayacaktı.

 

 

Aşağıdaki fotoğraf Hong Kong’da çekilmiş bir fotoğraf. Sokakta bazı minderler buldum – bundan daha sıradan bir şey olabilir mi? Işık harikaydı, ki bu da çekimi yaptı.

 

Açılar

Ayaklarını değiştirirsen fotoğrafın daha ilginç olur mu? Basit geliyor, ama öğrettiğim çoğu insan çok fazla hareket etmiyor. Ve sadece daha yakına ya da yana hareket etmeyin, daha yükseğe ve aşağıya doğru hareket edin. Çatıya tırmanın! O merdiven boşluğuna git! Diane Arbus’un dediği gibi – fotoğraf, insanları ve durumları keşfetmek için bir çeşit lisanstır. Bu lisansı kullan!

 

Sokakta bulduğum şeyleri fotoğraflamak benim için büyük bir tutkudur.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here